Kako se dijagnostifikuje sterilitet kod muškaraca?
Čak i pod uslovom da imaju redovan nezaštićeni odnos, ako par u kojem žena u dobi od 35 godina ne uspe da zatrudni u roku od 12 meseci (ili nakon 6 meseci, ako je žena iznad 35 godina), savetuje se da se par podvrgne detaljnom pregledu plodnosti kako bi se otkrili uzroci koji mogu uticati na njihovu reproduktivnu sposobnost. Do 50% svih uzroka neplodnosti se odnosi na faktore muške neplodnosti.
Prvi korak u proceni muške neplodnosti je da se dobije temeljna medicinska, reproduktivna i urološka istorija. Zatim, da uradite detaljan fizički pregled kako bipregledali karlične organe – penis, testise, prostatu i skrotum.. Međutim, kamen temeljac pregleda muške neplodnosti je analiza sperme (za procenu količine i kvaliteta sperme).
Pored toga, drugi specifični testovi za dijagnozu muške neplodnosti uključuju:
- Uzorak urina nakon ejakulacije (analiza urina nakon ejakulacije treba da se uradi u slučaju kada je zapremina ejakulata manja od 1,0 ml – da se isključi retrogradna ejakulacija. Važno je da se isključi neprikladna ili nepotpuna kolekcija ili veoma kratak interval apstinencije).
- Krvni testovi za procenu nivoa hormona (testosteron (T), folikul stimulirajući hormon (FSH), lutenizujući hormon (LH), prolaktin (PRL), tiroidni stimulirajući hormon (TSH) i globulin koji vezuje polni hormon).
- MAR test (Mešani test antiglobulinske reakcije se koristi za dijagnostikovanje imunološke neplodnosti)
- Genetski testovi za identifikaciju hromozomskih defekata (mikrodelecije Y-hromozoma), genetske bolesti (Klinefelterov sindrom) ili niz drugih mogućih genetskih mutacija).
- Fragmentacija DNK (oštećenje DNK sperme, bilo tokom stvaranja ili sazrevanja. Takva oštećenja DNK sperme takođe su povezana sa spontanim pobačajima).
- Ultrazvuk skrotuma (da se identifikuje većina skrotalne patologije: varikočele, spermatokele, odsutnost vase, epididimalna induracija i masa testisa).
Neke stanja infertilnosti kod muškaraca mogu se redukovati ili čak i izlečiti sa promenom načina života, jednostavnim uvođenjem zdrave ishrane, prestajanjem konzumiranja alkohola i cigareta, dodavanje fizičke aktivnosti i početak unosa vitamina i drugih supstanci koje vam mogu pomoći da poboljšate proizvodnju semena.
Na taj način možete bolje pripremiti svoj organizam za bolju reakciju u IVF postupku i povećati vaše šanse za uspeh.
Viber / Whatsapp +381.60.0726.525