Metode i načini lečenja neplodnosti tj. primene raznih tretmana da ovaj postupak učine što efikasnijim se u klinikama za VTO u inostranstvu stalno istražuju, razvijaju i primenjuju. Zato u ovim klinikama imate priliku da iskusite najnovija dostignuća u medicini u oblasti vantelesne oplodnje.
Transfer citoplazme je jedna od takvih metoda – jedna od najnovijih inovacija u VTO tretmanu.
Transfer citoplazme sam po sebi nije metoda lečenja, već je procedura koja se koristi u kombinaciji sa VTO/ICSI tretmanom. Glavna svrha transfera citoplazme je da pomogne starijim ženama koje će verovatno patiti od neplodnosti zbog deficitarnih ili oštećenih mitohondrija, sadržanih u citoplazmi jajne ćelije.
Mitohondrije koje se nalaze u citoplazmi jajne ćelije odgovorne su za obezbeđivanje neophodne energije za rast ćelija i efektivnu ćelijsku deobu. Deficitarne mitohondrije, stoga, neće moći da obavljaju svoje dužnosti i neće omogućiti uspešan rast ćelije i/ili ćelijsku deobu. Ovo može dovesti do ponavljajućih neuspeha implantacije i visokog nivoa fragmentacije embriona, koji su uzroci lošeg kvaliteta embriona i lošeg razvoja embriona, a samim tim i neuspeha VTO.
A u čemu se razlikuje program transfera citoplazme od standardne VTO sa ICSI?
Razlika između redovnog VTO/ICSI ciklusa i onog koji uključuje transfer citoplazme je u tome što citoplazmatski transfer koristi sopstvena jajašca pacijenta, baš kao u VTO ciklusu, ali takođe zahteva i donora jajnih ćelija jer se zdrave mitohondrije dobijaju iz mladih i zdravih jajašaca koja se dobijaju od donora jajnih ćelija.
Citoplazma mlađeg donora jajnih ćelija sadrži zdrave mitohondrije i pomaže u podmlađivanju jajnih ćelija pacijenta i u skladu s tim može povećati šanse za uspeh. Glavni princip je, ako se jajnim ćelijama pacijenta pruži prijatnije okruženje za rast (citoplazma donora), onda će jajna ćelija imati veće šanse da preživi, oplodi se i postane kvalitetniji embrion. Drugim rečima, veća je verovatnoća da će pacijent postići uspeh sa sopstvenim jajnim ćelijama kada se njenim jajnim ćelijama pruži bolje okruženje za rast, oplodnju i dobijanje embriona višeg stepena.
Koji su preduslovi za program sa transferom citoplazme?
Iako je transfer citoplazme u VTO medicinski napredak u potpomognutim reproduktivnim tehnologijama, on dolazi sa svojim ograničenjima. Da bi citoplazmatski transfer mogao da funkcioniše, pacijentkinja koja se leči mora imati određeni nivo aktivnosti jajnika.
Kao što smo ranije napomenuli, za ovaj program je potrebno da imate svoje jajne ćelije.
Okvirni uslovi kojih se lekari pridržavaju kada je potrebno da odgovore na pitanje za koga je ovaj program su da je za žene koje imaju:
- AMH ispod 1
- Broj antralnih folikula ispod 6
- Više od 40 godina
Citoplazmatski transfer u VTO je opcija lečenja za pacijente koji još uvek proizvode jajne ćelije kao odgovor na stimulaciju jajnika, ali čija jajna ćelija ne uspevaju da se razviju u održive embrione ili ne mogu da zatrudne.
Ukoliko želite da saznate cenu i još detalja o ovom programu pročitajte više OVDE i poslušajte snimak sa našeg webinara na temu ovog programa tako što ćete u formi ispod ostaviti vašu email adresu nakon čega ćete snimak dobiti u svoj inbox:
Želite da dobijete ponudu za neki od naših tretmana?
Kontaktirajte nas i dobićete vašu individualnu ponudu ili savet koji je tretman najbolji za vas.