Pad broja spermatozoida: Zašto se ovo dešava i kako reagovati?

Prema poslednjim analizama reproduktivnog zdravlja muškaraca, definitivno je da se dešava pad broja spermatozoida (broj spermatozoida u jednom ejakulatu) širom sveta, ubrzanom stopom, procenjenom na 2,64% godišnje. 

Pad broja spermatozoida u ovom momentu jedan je od osnovnih problema neplodnosti.

Globalne procene za pad broja spermatozoida

Brojne studije sprovedene su između 1981. i 2013. godine, ali su se sve fokusirale prvenstveno na muškarce iz Severne Amerike, Evrope i Australije. Sve studije su pokazale značajan pad koncentracije i broja spermatozoida. 

Najnovija analiza proširuje obim prethodnih studija uključivanjem uzoraka iz Južne Amerike, Centralne Amerike, Azije i Afrike, do 2019. godine. Ovo je omogućilo širu perspektivu, što je zauzvrat pružilo sveobuhvatnije informacije da zaista postoji ozbiljan globalni pad broja spermatozoida kod muškaraca.

Pad spermatozoida i uticaj na mušku plodnost

Što se tiče uticaja na plodnost kod muškaraca, lekari smatraju da iako pad broja spermatozoida možda nije savršen pokazatelj neplodnosti, on je, bez sumnje, usko povezan sa šansama za začeće. 

pad broja spermatozoidaStručnjaci objašnjavaju da veća verovatnoća začeća nije zagarantovana čak ni u slučajevima kada je koncentracija spermatozoida iznad praga od 40-50 miliona/ml, ali postoje i dokazi da se verovatnoća začeća značajno smanjuje ispod ovog praga.

Pad broja spermatozoida sa 104 na 49 miliona/ml, kako je objavljeno u najnovijoj studiji, sugeriše da je sve više muškaraca sklono smanjenoj sposobnosti za oplodnju svojih partnerki. Jednostavno rečeno, pad broja spermatozoida širom sveta može se, barem delimično, pripisati nižem kvalitetu sperme kod muškaraca. Srećom, tehnike potpomognute reprodukcije mogu to delimično da nadoknade.

Kako poboljšati broj spermatozoida?

Iako stručnjaci nastavljaju da istražuju faktore koji doprinose padu broja spermatozoida, neophodno je da i muškarci i žene daju prioritet svom reproduktivnom zdravlju. 

Najbolji način za to je usvajanje zdravog načina života, koji uključuje uravnoteženu ishranu i redovnu vežbu, kao i održavanje zdrave težine, uz uzdržavanje od pušenja.

Ako želite da napravite korak dalje, možete i da smanjite izloženost hemikalijama koje ometaju endokrini sistem. Ove hemikalije obuhvataju niz supstanci, kao što su ftalati (koji se nalaze u osveživačima vazduha, parfemima, lakovima za nokte, itd.), bisfenol A (obično poznat kao BPA, koji se nalazi u tvrdoj plastici), perfluoroalkil supstance (nalaze se u nekim vrstama nelepljivig posuđa) i pesticide.

Iako nedavna otkrića, kada je pad broja spermatozoida u pitanju, zvuče obeshrabrujuće, treba da verujete da za sve ove situacije i poteškoće postoje adekvatni tretmani i terapija. Zzato ne čekajte već se posavetujte sa stručnjacima što je pre moguće.

Ukoliko imate ovaj problem i zanima vas mogućnost lečenja pišite nam ili nas pozovite:

office@link4med.com

Viber/WhatsApp +381.60.0726.525

Želite da dobijete ponudu za neki od naših tretmana?

Kontaktirajte nas i dobićete vašu individualnu ponudu ili savet koji je tretman najbolji za vas.

Call Now Button