Žene obično ulaze u menopauzu između 40. i 55. godine. To je normalna faza u kojoj žena prestaje da ima menstruaciju i prestaje da bude plodna. Ali da li je i dalje moguća trudnoća u menopauzi? Odgovor je da. Ali važno je znati sve faze menopaze i uticaj koje imaju na vašu plodnost.
Menopauza se ne dešava preko noći. Dolazi u fazama, perimenopauzi i postmenopauzi. Obe faze mogu trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina. Tokom perimenopauze postajete manje plodni, ali i dalje možete zatrudneti. U postmenopauzi više ne možete zatrudneti prirodnim putem, ali imate mogućnost da imate vantelesnu oplodnju. Pročitajte više da biste bolje razumeli kako je moguća trudnoća u menopauzi.
Trudnoća u postmenopauzi
Kada dođe do menopauze, hormonske promene postaju trajne. Ovulacija se više ne dešava i niste u mogućnosti da zatrudnite prirodnim putem.
U ovom slučaju jedino rešenje je vantelesna oplodnja. Trudnoća u menopauzi moguća je uz vantelesnu oplodnju sa donacijom jajnih ćelija, odnosno korišćenjem svežih ili zamrznutih jajnih ćelija donorke.
Trudnoća u menopauzi – koji su dostupni tretmani?
Uz donaciju jajnih ćelija velike su šanse da se ostvari trudnoća u menopauzi. Donorka će biti mlada i zdrava žena, pa će imati više kvalitetnih jajnih ćelija. Jajne ćelije se oplode spermom vašeg partnera u laboratorijskim uslovima. Zatim će lekari proceniti da li je vaše telo sposobno da iznese bebu do termina. I bićete podvrgnuti stimulaciji da se pripremite za transfer embriona.
Donacija embriona
Donacija jajnih ćelija je takođe rešenje za žene koje zanima trudnoća u menopauzi. Korišćenjem sperme iz banke sperme, jajne ćelije se oplode u bezbednom i modernom laboratorijskom okruženju. Lekar specijalista za vantelesnu oplodnju kasnije prenosi embrion u matericu. Ovo je rešenje za parove gde oba partnera imaju problema sa neplodnošću.
Koje rizike nosi trudnoća u menopauzi?
Iako je moguća, trudnoća u menopauzi nosi određene zdravstvene rizike. Kao i trudnoća kod žena nakon 35 godina, rizici trudnoće u menopauzi su sledeći:
- Blizanačke trudnoće, koje mogu rezultirati ranim porođajem, malom porođajnom težinom i teškim porođajem;
- Gestacijski dijabetes, može da nosi zdravstvene probleme i za majku i za bebu;
- Visok krvni pritisak, koji zahteva pažljivo praćenje i lečenje;
- Placenta previa, koja može zahtevati strogo mirovanje, lekove ili porođaj carskim rezom;
- Pobačaj ili mrtvorođenje;
- Porođaj carskim rezom;
- Preuranjena ili mala težina po rođenju;
- Hromozomske abnormalnosti.
Sa godinama, postojeća zdravstvena stanja mogu iskomplikovati trudnoću i porođaj. Dakle, trudnoća u menoupazi je moguća, ali pre nego što se odlučite za ovaj proces, konsultujte lekara specijalistu koji može da proceni vaše opšte zdravlje i mogućnosti začeća i nošenja trudnoće.
Ukoliko ne želite da kroz sve korake i proces prolazite sami, slobodno nam pišite ili nas pozovite, tu smo da budemo sa vama na tom putu od početka do kraja.
Viber/WhatsApp: +381.60.0726.525
Želite da dobijete ponudu za neki od naših tretmana?
Kontaktirajte nas i dobićete vašu individualnu ponudu ili savet koji je tretman najbolji za vas.