Sadržaj
Šta sve treba da znate?
U bilo koji tretman vantelesne oplodnje sa donacijom jajnih ćelija, uključena su tri glavna aktera:
- primalac donirane jajne ćelije (žena),
- partner (muško) i
- donorka jajnih ćelija.
Uparivanje sa donorom
Sve donorke imaju između 18-35 godina, zdrave su i podvrgavaju se intenzivnom fizičkom i psihološkom testiranju. Konačno, donor se u nekim bolnicama bira individualno od strane budućih roditelja, ali ipak mora biti izabran i od strane medicinskog tima koji mora garantovati najveće moguće fenotipske (izgled) i imunološke (krvne grupe) sličnosti sa pacijenktinjom.
Uspešan proces selekcije donorke o kom smo već pisali je praćen odgovarajućim podudaranjem donora i primateljke je od ključnog značaja. Obe žene treba da budu u potpunosti pregledane, a navodjenje svih istorija bolesti i pacijentkinje i donorke je apsolutno neophodno.
Debljina materice
Priprema endometrijuma pacijentkinje je takođe od ključnog značaja. Nekada je preporučljivo i da se uradi probni transferi embriona obavljaju pre pravog transfera radi sagledavanja svih mogućih rizika, a pregledi i testovi iz krvi moraju se redovno uraditi kako bi se obezbedio pravilan hormonski nivo kod primateljke i odgovarajuća debljina endometrijuma.
Postoje brojne diskusije na temu optimalnog merenja debljine zida materice, koje će povećati verovatnoću implantacije embriona. Endometrijum od oko 7mm se obično smatra pogodnim, i trenutno ne postoji konkretno utvrdjena specifična debljina, nego je lekar utvrdjuje od slučaja do slučaja.
Donacija sveže ili zamrznute jajne ćelije?
Novi postupci vitrifikacije (zamrzavanja) tkiva promenili su budućnost vantelesne oplodnje i sada je ishod, koristeći zamrznute jajne ćelije, jednako dobar u poredjenju sa svežim. O razlici embrio transfera sa svežim i zamrznutim jajnim ćelijama možete pročitati na OVOM linku.
Vitrifikacija je takođe promenila način na koji je vantelesna oplodnja sa donacijom jajnih ćelija sinhronizovana. Upotreba zamrznutih jajnih ćelija omogućava ne-sinhronizovani pristup između primaoca i donora jajnih ćelija. Prilikom korišćenja zamrznutih jajnih ćelija do procesa traženja odgovarajućeg donora može doći “u pokretu”, što znači da ne postoji lista čekanja pošto se donori stalno stimulišu; jajne ćelije su već izvadjene i spremne za upotrebu.
Dok upotreba svežih jajnih ćelija ne može da pruži toliko fleksibilnosti, sinhronizovani ciklus, međutim, osigurava da su primaoci jajnih ćelija prethodno mnogo preciznije “upareni” sa svojim donorima.
Oba protokola su jednako dobra i lični je izbor za pacijenta i medicinskih timova u IVF klinikama da odrede šta je najbolje u svakoj pojedinačnoj situaciji. Odluka bi mogla da zavisi od zdravlja, potreba i preferencija primaoca, lokacije klinike i rasporeda pacijenata.
Kod naših pacijenata insistiramo na opsežnoj pripremi i analizi zdravstvenog stanja svakog pacijenta pre otpočinjanja programa donacije jajnih ćelija. Proverite programe donacije jajnih ćelija koje nudimo u saradnji sa našim partnerima iz Ukrajine, i sa Kipra, bolnicama koja ima više od 15 godina iskustva u programima sa donacijom vitrifikovanih i svežih jajnih ćelija, doniranjem embriona i usvajanjem embriona.
Viber / Whatsapp +381.60.0726.525