Da li bismo trebali nešto preduzeti u vezi sa kvalitetom jajnih ćelija? Da li medicina nudi rešenje? Odgovor je da – stope plodnosti mogu se poboljšati genetskim testiranjem i odabirom embriona. Jednostavnim identifikovanjem genetski ispravnih embriona možemo približiti stope plodnosti nekoga ko je stariji od 35 godina i nekoga ko ima oko 30 godina.
Zahvaljujući napretku savremene medicine, stručnjaci za plodnost mogu da pruže sigurniji način za oplođenje jajne ćelije proveravajući svaki pojedini hromozom u kreiranom embrionu – pre deceniju proverili bismo samo da li hromozomi koji su najčešće pogođeni isključuju trizomiju – 18 ili 21 hromozom. Sada možemo biti potpuno sigurni da je embrion nije 100% pogođen bilo kojim genetskim abnormalnostima, što opet rezultira mnogo većim stopama trudnoće.
Budući da količina genetski normalnih embriona koje možemo da proizvedemo značajno opada sa godinama – na primer, žene starosti od 35 do 37 godina mogu da genetički generišu normalne embrione u 44% slučajeva, dok žene u dobi od 42 godine i iznad proseka oko 11% – uvek preporučujemo genetski pregled ako je pacijentkinja starija od 35 godina. Samo zbog toga se stopa trudnoće povećava.
Međutim, ovo opet nije bavljenje osnovnim problemom, a to je kvalitet jajnih ćelija i oplođenje jajne ćelije. Ovo je jednostavno metodološko prilagođavanje koje nam omogućava da odaberemo embrione sa najvećim šansama za uspeh. Da bi ova metoda delovala, pacijent mora da bude u stanju da proizvede dovoljno jajašca, dovoljno visokog kvaliteta, da bi imali jajašaca koja mogu da dostignu stadijum blastociste. Nažalost, to nije slučaj sa svim ženama.
Nažalost, neke žene jednostavno nemaju rezervu jajnika potrebnu za stvaranje dovoljno kvalitetnog embriona koji garantuje šansu za uspeh. U ovim slučajevima mi podržavamo pacijente koji i dalje žele da koriste sopstvene jajne ćelije, ali tada preporučujemo samo jedan ciklus – posle toga, toplo preporučujemo doniranje jajnih ćelija.
Doniranje jajnih ćelija i oplođenje jajne ćelije donora spermom vašeg partnera je poslednji korak tretmana plodnosti za mnoge pacijente. Ovaj proces nam omogućava da zaobiđemo mnoge probleme koji potiču od starosti pacijentkinje ili drugih faktora, poput niskog AMH ili lošeg kvaliteta jajnih ćelija. Svesni smo da je ovo možda težak izbor, zbog čega se pacijentima koji odluče da nastave sa doniranjem jajnih ćelija preporučuje psihološko savetovanje.
Iako postoje određeni farmaceutski proizvodi i tretmani koji mogu neznatno poboljšati kvalitet jajnih ćelija i oplođenje jajne ćelije, oni obično deluju samo ako postoji osnovni medicinski problem. Na kraju, pacijent se bori protiv vremena; nažalost ne postoje tretmani koji će sigurno povećati kvalitet vaših jajnih ćelija; nakon određenog trenutka, doniranje jajnih ćelija postaje vaš najbolji pokušaj za trudnoću.
Da rezimiramo, ako ste mlada žena i želite da zatrudnite nakon 35 godine, zamrznite jajne ćelije – kako starite, njihov kvalitet se može pogoršati do te mere da generiranje dovoljno visokokvalitetnih embriona može biti teško.
Ako ste stariji od 35 godina, razmislite o procedurama vantelesne oplodnje sa genetskim testiranjem, kao i dijagnostikom kako biste bili sigurni da je rezerva jajnika dovoljna za generisanje dovoljno visokokvalitetnih embriona. Ako ste stariji od 40 godina, dobro razmotrite mogućnost doniranja jajnih ćelija ako druge metode ne rezultiraju trudnoćom.
Ukoliko postoje još neka pitanja na koje možemo da odgovorimo da bi vam pomogli da se što bolje pripremite za IVF program, slobodno nam pišite:
Viber/WhatsApp +381.60.0726.525
Želite da dobijete ponudu za neki od naših tretmana?
Kontaktirajte nas i dobićete vašu individualnu ponudu ili savet koji je tretman najbolji za vas.