Iako se o ovoj temi malo govori, pobačaj se nažalost dosta često dešava. Statistika kaže da jedna od deset trudnoća završi tako što surogat majka pobaci. Ovo je za buduće roditelje veoma teška situacija, i zato treba da razumete zašto je došlo do ove situacije i kako da krenete dalje. Surogat majka će nakon pobačaja dobiti svu podršku i tretman. A kada vas prođe početni šok, važno je da sa svojom agencijom i lekarima razgovarate o narednim koracima i napravite plan za naredni pokušaj.
Da bismo mogli da odgovorimo na pitanje „šta se dešava kada surogat majka pobaci“, prvo treba da razumemo ovo pitanje.
Pobačaj je spontani završetak trudnoće. U zavisnosti od situacije, lekar može preporučiti jedan ili više tretmana — najčešće to uključuje lekove i hirurške procedure za zaustavljanje krvarenja kako bi pomogli da se surogat majka oporavi. Uz propisanu i adekvatnu negu, sve pojave nakon pobačaja će prirodno zaceliti oko dve do četiri nedelje. Surogat majka tokom ovog perioda doživljava fizičku i mentalnu nelagodnost.
Da bi se ubrzao proces pobačaja surogat majka nekada uzima dodatnu terapiju. Ovo može izazvati dodatne grčeve, ali oni obično nestaju u roku od 24 sata. Hirurško lečenje, poznato kao kiretaža, takođe je opcija kada surogat majka doživi pobačaj. Uz ovu intervenciju, tkivo se može proveriti da se utvrdi da li su postojale abnormalnosti koje su mogle izazvati pobačaj.
Šta se dešava kada surogat majka pobaci: zašto se to dešava?
Zašto je surogat majka imala pobačaj? Kada se trudnoća završi pobačajem, teško je razumeti i prihvatiti zašto stvari nisu išle kako je planirano. Često se desi da se surogat majka oseća krivom i brine se da će je roditelji okriviti za gubitak bebe! Međutim, većina pobačaja je uzrokovana hromozomskim abnormalnostima, koje čine oko 50% svih slučajeva pobačaja.
Tokom fizičkog oporavka nakon pobačaja, važno je obratiti pažnju na to kako se svi osećaju emotivno. Pobačaj često podjednako teško podnose i budući roditelji i surogat majka. Nakon pobačaja, važno je odvojiti vreme za oporavak, kako fizički tako i emocionalno. Dužina ovog perioda oporavka zavisiće od toga koliko je surogat majka bila trudna i u kom periodu trudnoće je došlo do pobačaja.
Većina trudnoća u surogat programima završava se rođenjem zdrave bebe do trećeg embrio transfera. Važno je znati da iako dođe do pobačaja, to ne znači da je surogat program gotov ili da će naredna surogat majka da pobaci – vrlo je verovatno će jedan od sledećih transfera biti uspešan.
Šta se dešava kada surogat majka pobaci: koji su sledeći koraci?
Kada se pobačaj završi i vi i vaša surogat majka se oporavite i osetite da ste spremni za naredni pokušaj, važno je da pratite dalje savete i uputsva vašeg lekara na klinici za surogat majčinstvo i vašeg koordinatora u agenciji. Ako je bezbedno da surogat majka ima naredni embrio transfer i ako postoje dodatni zamrznuti embrioni, surogat majka će najčešće pristati na još jedan embrio transfer.
Zakažite svoje besplatne konsultacije o surogat majčinstvu i saznajte sve što vas zanima.
Viber/WhatsApp: +381.60.0726.525
Želite da dobijete ponudu za neki od naših tretmana?
Kontaktirajte nas i dobićete vašu individualnu ponudu ili savet koji je tretman najbolji za vas.