Sadržaj
- 0.0.1 Kada IVF ne uspe, prvo pokušavamo da prebolimo situaciju kako najbolje znamo. Ali ono do čega treba da dođe nakon toga je analiza: šta je uzrok tog neuspeha? Ako uđemo u naredni IVF ciklus bez da smo sproveli sve analize i utvrdili neke nepravilnosti u organizmu pa ih i otklonili, onda izlažemo sebe vrlo visokoj verovatnoći ponovnog neuspeha, emotivnog i finansijskog gubitka.
- 0.0.2 Utrošite vreme, energiju i novac na dodatne analize koje će vam povećati šanse za uspeh, jer neobjašnjiva neplodnost ne postoji.
- 1 Šta sve utiče na IVF uspešnost?
- 2 Koji dijagnostički alati se mogu koristiti?
- 3 Šta se još može proveriti?
- 4 Zakažite BESPLATNU konsultaciju
Kada IVF ne uspe, prvo pokušavamo da prebolimo situaciju kako najbolje znamo. Ali ono do čega treba da dođe nakon toga je analiza: šta je uzrok tog neuspeha? Ako uđemo u naredni IVF ciklus bez da smo sproveli sve analize i utvrdili neke nepravilnosti u organizmu pa ih i otklonili, onda izlažemo sebe vrlo visokoj verovatnoći ponovnog neuspeha, emotivnog i finansijskog gubitka.
Utrošite vreme, energiju i novac na dodatne analize koje će vam povećati šanse za uspeh, jer neobjašnjiva neplodnost ne postoji.
Šta sve utiče na IVF uspešnost?
Za skoro 80% neuspelih IVF programa su zaslužne abnormalnosti embriona. Ove abnormalnosti uzrokuju različiti faktori, kao što su loša rezerva jajnika, muški faktor, loša morfologija embriona ili hromozomski poremećaji.
Pored toga, na rezultat IVF-a mogu negativno uticati prijemčivost endometrijuma i abnormalnosti materice, kao i koagulacioni i imunološki poremećaji. Srećom, postoje potencijalna rešenja za neuspeh kod IVF koja uključuju vrhunsku tehnologiju i tehnike lečenja.
Koji dijagnostički alati se mogu koristiti?
Ako je neuspeh IVF-a uzrokovan muškim faktorom, dijagnostika sperme može biti odgovor. Treba obaviti neke dijagnostičke testove, poput DNA fragmentacija sperme (radi otkrivanja jednostavne i dvostruke fragmentacije sperme), i FISH test (da se proceni da li su svi hromozomi u spermi apsolutno normalni). Zavisno od otkrivene abnormalnosti, mogu se koristiti različite tehnike oplodnje – npr. takozvani Fertility čip.
Ukoliko su neuspeli IVF programi uzrokovani jajnim ćelijama, moguće su dve mogućnosti: lekari mogu da odluče da idu na još jedan krug IVF-a sa sopstvenim jajnim ćelijama ili da se okrenu donaciji jajnih ćelija. U slučaju prvog, moguće je koristiti melatonin, promeniti protokol stimulacije, uraditi dvostruki okidač ovulacije. Ako je doniranje jajnih ćelija drugi izbor, preporuka je da potražite donora koji ima dokazanu plodnost (već je ranije donirala), po potrebi uradite imunološki izbor donora i uvek izvršite transfer embriona (blastociste) na dan 5.
Šta se još može proveriti?
Kultura blastociste je od velikog značaja i za uspeh IVF-a. Pošto 50% humanih embriona prestaje da se razvija 3. dana, prenošenje onih koji prerasli ostatak petog dana značajno povećava stopu trudnoće i obezbeđuje bolji „dijalog“ embriona i endometrijuma. Prilikom sprovođenja kulture embriona preporučuje se korišćenje inkubatora TIME LAPSE koji omogućavaju nesmetan razvoj embriona zajedno sa nadgledanjem i snimanjem u realnom vremenu.
U slučaju neuspeha prethodne implantacije, vrlo je važno potvrditi da su kariotipovi oba partnera normalni. Takođe, uvek upotrebljavajte PGS (preimplantacijski genetski skrining) kako bi se selektovali hromozomski normalni embrioni. PGS povećava šanse za zdravu bebu smanjujući rizik od pobačaja i povećavajući mogućnost trudnoće po prenosu.
Drugo veoma važno pitanje za potvrđivanje je prijemčivost endometrijuma. 30% pacijenata ima pomeren „prozor za implantaciju“. Lekari mogu da procene prijemčivost endometrija sprovodeći ERA test. Pored toga, tu je i ALICE test koji omogućava isključenje endometrijske infekcije i EMMA test koji proučava mikrobiom u maternici pacijenta. Podvrgavanje ovom testu pre drugog kruga IVF-a pomoći će da se isključe svi problemi s endometrijumom.
Pored toga, neophodno je potvrditi nivo progesterona pre embriona prenosa. Razlog neuspešnog IVF-a mogu biti i abnormalnosti materice. Zato je važno koristiti skeniranje da biste isključili malformacije materice (septum, dvostruka maternica) i patološka stanja, poput polipa ili fibroida. Histeroskopija omogućava pregled šupljine materice dok 3D skeniranje pomaže da se potvrdi da li je adenomioza prisutna i da li je potrebna posebna prethodna obrada pre prebacivanja embriona.
Postoje žene koje imaju potencijalne probleme sa zgrušavanjem krvi, poput trombofilije ili antifosfolipidnog sindroma. Oni se mogu smanjiti upotrebom tretmana heparinom koji modulira koagulaciju i poboljšava implantaciju. Kada su u pitanju imunološki poremećaji, potrebno je sprovesti test štitne žlezde (TSH + antitela) kako bi se proverilo da li je potrebno prethodno lečenje štitnjačnim hormonima. Takođe je uobičajena provera vitamina (D, B i folne kiseline) i proučavanje ćelija „prirodnih ubica“ (NK ćelije).
Za sve dodatne informacije o svim mogućnostima i testovima gde i kako se mogu sprovesti sobodno nas kontaktirajte.
Viber / Whatsapp +381.60.0726.525
Zakažite BESPLATNU konsultaciju
Kontaktirajte nas i zakažite BESPLATNU konsultaciju ili drugo mišljenje od nekoliko međunarodnih stručnjaka iz ove oblasti.